• Przedmioty przyrodnicze i ekologia

        • Rok szkolny 2019/2020

          Hodowla kryształów- koło przyrodnicze, kl.5b, 2b

          16.03.2020

          Oczyściłam roztwory z kryształków i zmierzyłam duże kryształy. Na zdjęciach obok kryształu jest pokrywka- może rozpoznacie swoją...i dzięki temu swój kryształ.

          więcej zdjęć tutaj

          13.03.2020

          Wyhodowaliśmy nowe zarodki krystalizacji, które będą użyte przez innych uczniów. Ponieważ sami nie mogliście tego zrobić {zajęcia w szkole zawieszone} oczyściłam Wasze roztwory z drobnych kryształków aby nie stanowiły konkurencji dla tych dużych. Kryształy są piękne, szkoda, że nie widzicie na żywo...

          więcej zdjęć tutaj

          K.Gramala


          W ramach projektu dofinansowanego przez fundację JSW Muzeum Górnictwa Węglowego uczniowie klasy 4b i 6c oraz uczestnicy kółka przyrodniczego z kl. 5b wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w Sztolni Królowej Luizy w Zabrzu. Podczas tej szychty uczniowie własnoręcznie urabiali węgiel, używali starych narzędzi górniczych i świetnie się przy tym bawili...


          Rok szkolny 2018/2019

          10 grudnia 2018 roku 30 uczniów klas 4 uczestniczyło w warsztatch ekologicznych zorganizowanych przez Górnośląsko- Zagłębiowską Metropolię w Katowicach. Warsztaty zorganizowano z okazji Szczytu Klimatycznego (COP 24), który odbywał się właśnie w stolicy Górnego Śląska. Uczniowie uczestniczyli w interaktywnych wystawach dotyczących naszego regionu oraz brali aktywny udział w doświadczeniach obrazujących powstawanie smogu.

            więcej zdjęć

          K.Gramala


           

          Rok szkolny 2017/2018

          W poniedziałek 14 maja uczestnicy koła przyrodniczego, zaopatrzeni w przyrządy pomiarowe i obserwacyjne wyruszyli w teren- projektowany rezerwat przyrody  w okolicach Książenic na terenie Nadleśnictwa Rybnik.


          Kolejny Zielony Tydzień już za nami! Tym razem uczniowie wzięli udział w ciekawych podróżach- najpierw w kosmos (zajęcia w planetarium), następnie przenieśli się wiele milionów lat wstecz, kiedy to na Ziemi żyły jeszcze dinozaury (Wędrówka z dinozaurami- 3D) i zakończyli w Kamerunie- który przybliżyła nam siostra Benigna opowiadając o tamtejszych misjach. Młodsi dwójkowicze wzięli udział w przedstawieniu ekologicznym, przygotowanym przez starszych kolegów, gdzie przybliżono im problemy ekologiczne dzisiejszego świata. Uczniowie klas siódmych uczestniczyli w poważnych wykładach naukowych o funkcjonowaniu naszego mózgu i powstawaniu języka. Jak co roku młodzi kucharze przygotowali dla nas smaczne i zdrowe przekąski (Konkurs kulinarny). Uczniowie rywalizowali w wielu konkursach przedmiotowych (przyrodniczych, matematycznych, językowych) oraz przeprowadzali ciekawe obserwacje i doświadczenia. Dla uczniów klas czwartych odbyły się warsztay na temat zdrowego odżywiania a klasy siódme podczas swoich warsztatów "zaglądały" w głąb swojej psychiki. Tygodniowi towarzyszyła wystawa wynalazków ekologicznych i akcja "Zielone plakaty". Dziękujemy uczennicom klasy 7a (Martynie, Otylii, Ali, Wiktorii)- które pomogły młodszym uczniom w prowadzeniu obserwacji przyrodniczych, uczniom klasy 4a (Antkowi, Mateuszom, Kubie i Miłoszowi)- za prezentację swoich ekologicznych osiedli oraz Radkowi za wyjaśnienie młodszym kolegom w prosty sposób fizycznych zjawisk... Wszystkim nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie tych wszystkich atrakcji również serdecznie dziękujemy!!!

          Zdjęcia w albumie fotograficznym.


           

          Najlepszym znawcą płazów wśród uczniów klas szóstych został Dominik Kaletka z klasy 6a. Gratulacje!

           

           

           

           

           

           


          Różne aktywności uczniów podczas zajęc koła przyrodniczego:

            


          W dniu 06.12.2017 r. w naszej szkole odbył się

          KONKURS GEOGRAFICZNY pt.

          KRAJE UNII EUROPEJSKIEJ

          W konkursie brali udział uczniowie klas siódmych.

          Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

          I miejsce zajęła Julia Bidzińska z klasy VII B,

          II miejsce zajął Mateusz Parzybut z klasy VII B,

          III miejsce zajęła Wiktoria Kalita z klasy VII B.

          Zwycięzcom gratulujemy!


          Dnia 8 listopada klasa 4d wybrała się na lekcję przyrody do lasu. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zabawach ekologicznych na świeżym powietrzu... i pogoda dopisała! Klasy 4a,b i c uczestniczyły w warsztatach przyrodniczych w październiku, które niestety z powodu deszczu odbyły się w szkole.

          Więcej zdjęć w galerii fotograficznej.


          Uroczyste otwarcie "Leśnej Krainy

          projekt

          23 października 2017 miało miejsce uroczyste otwarcie Zielonej Pracowni. Nasza szkoła wzięła udział w dwóch etapach konkursu organizowanego przez WFOŚiGW w Katowicach i przechodząc obydwa etapy łącznie uzyskała 36 500 zł dofinansowania do utworzenia nowoczesnej pracowni przyrodniczej. Ostatecznie realizacja pracowni kosztowała 54 443,90 zł. Pozostałą część kwoty otrzymaliśmy z Urzędu Miasta Knurów. Oprócz generalnego remontu w sali pojawiły się nowe meble, sprzęt multimedialny, nowe pomoce dydaktyczne, terraria, rośliny oraz sprzęt laboratoryjny. W pracowni funkcjonuje stałe łącze internetowe oraz WiFi. W sali odbywają się zajęcia przyrody, biologii, geografii i przyrodnicze koła zainteresowań. Uczniowie są zachwyceni nową pracownią.

           

          Więcej zdjęć z otwarcia w galerii.

          Zajęcia w Zielonej Pracowni"Leśna Kraina".

           


          Rok szkolny 2016/2017

           


          Nasza szkoła znalazła się w gronie laureatów konkursu „Zielona pracownia_projekt’2017” organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 21 kwietnia 2017 roku podczas uroczystego wręczania nagród naszą szkołę reprezentowali- pani dyrektor Teresa Bochenek, nauczyciel przyrody Katarzyna Gramala oraz uczniowie klasy 5a- Zofia Sontag i Patryk Kwaśniok.

           

          http://www.wfosigw.katowice.pl/aktualnosci/2077-28-nagrodzonych-projektow-i-5-wyroznien.html

          Maj 2017

          W dniu 11.05.2017 podczas lekcji przyrody uczniowie klas czwartych opowiadali o wybranych owocach. Następnie wszystkie przyniesione na lekcję owoce skosztowali (więcej zdjęć w galeriach klasowych).


          Kwiecień 2017

          Zielony Tydzień 24-28.04.2017

          25 kwietnia Rada Rodziców zorganizowała wyjazd edukacyjny klas 4-6  do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych firmy KOMART w Knurowie. Uczniowie na własne oczy przekonali się jaką ogromną ilość śmieci wytwarzamy oraz "prześledzili" ich losy w kompostowni, sortowni i na składowisku. Pan Andrzej Pfeifer, który oprowadzał wycieczki po RIPOK-u wytłumaczył również dzieciom jak wykorzystywany jest biogaz uwalniany podczas składowania odpadów i co dzieje się z posegregowanymi odpadami. Dziękujemy Radzie Rodziców za tą "ekologiczną" lekcję w terenie. Zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Komart (patrz zakładka Konkursy).

           

          26 kwietnia 6 klasy rywalizowały ze sobą rozwiązując trudne zadania z j.angielskiego, matematyki i przyrody.

          Klasy szóste reprezentowali wyznaczeni uczniowie:

          6a: Łukasz Mydlak, Marek Kwosek, Alicja Fugiel

          6b: Julia Majchrzak, Wiktoria Kalita, Nikola Kocięba

          6c: Weronika Popowska, Szymon Rafałowski, Mateusz Zmuda

          Kasy dopingowały swoje drużyny oraz pomagały w rozwiązaniu niektórych zadań.

          Wyniki:

          I miejsce 6c

          II miejsce 6b

          III miejsce 6a 


           

          Marzec 2017

          Klasa 4b uczestniczyła w transmisji na żywo z Antarktydy (polska stacja badawcza im. Henryka Arctowskiego)

           

          Luty 2017

          Sześcioro uczniów naszej szkoły: Barczak Gabriel (3b), Lisek Antoni (3a), Spruch Miłosz (3a), Kwosek Marek (6a), Popowska Weronika (6c) i Zmuda Mateusz (6c) reprezentowało naszą szkołę w powiatowym konkursie przyrodniczym

          "I ty możesz zostać Marią Skłodowską- Curie" w Gliwicach.


          W dniach 6 i 9 lutego 2017 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ciekawych zajęciach przyrodniczych dotyczących kosmosu. Mieli możliwość obserwowania obiektów astronomicznych przez teleskopy.


           

          Styczeń 2017

          Wybrani uczniowie uczestniczyli w zajęciach przyrodniczych w Pałacu Młodzieży w Katowicach:

                 


          Listopad 2016

          Najlepszym znawcą płazów w naszej szkole została uczennica klasy VIb- Wiktoria Kalita. Gratulujemy!!!


          W tym roku szkolnym zebraliśmy  prawie 3 tony kasztanów:

          0a-  177,3kg

          0b- 250,8kg

          1a- 266,3kg

          1b- 62,2kg

          2a- 102,5kg

          2b- 317,4kg

          2c- 187,4kg

          2d- 83,5kg

          3a- 105,3kg

          3b- 225,2kg

          3c- 21,8kg

          3d- 141,5 kg

          4a- 24,9kg

          4b-145,6kg

          5a- 17,9kg

          5b- 345,3kg

          6a- 12,8kg

          6b- 42,8kg

          6c- 169,9kg

          Dziękujemy za aktywny udział w zbiórce. Więcej informacji na najbliższym zebraniu z rodzicami.


          Rok szkolny 2015/2016

          Klasa 4a pod opieką wychowawczyni pani Joanny Szymkiewicz

          i nauczyciela przyrody pani Katarzyny Gramali zajęła II miejsce

          w ogólnopolskim konkursie ekologicznym „Zrób niedźwiedziom przysługę. Edukacja dla zrównoważonego rozwoju w szkołach podstawowych”. GRATULUJEMY !!!

          Uczniowie wzięli udział w lekcji przyrody „Jak chronić zagrożone gatunki” a następnie z pomocą nauczycieli wykonali makietę ekologicznego osiedla, gdzie ludzie i zwierzęta żyją ze sobą w zgodzie.

           

          Zdjęcia

           

          „PRZYRODA WIDZIANA OCZAMI DZIECKA” – KONKURS FOTOGRAFICZY

           1 ZDJĘCIE – PIĘKNO PRZYRODY

          2 ZDJĘCIE -  PRZYRODA ZNISZCZONA PRZEZ CZŁOWIEKA

          KONKURS W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH WIEKOWYCH WYGRALI:

          I MIEJSCE – ODDZIAŁ 0 – LENA ORZECH

          I MIEJSCE KL. 1-3  - FILIP STĘPIEŃ 2B

          I MIEJSCE KL. 4-6 – RYSZARD KAŁA 6 C

           

          plan_zielonego_tygodnia.docx

           

          W środę 9 marca klasy 4b, 2d i 2a uczestniczyły w lekcji prowadzonej przez naukowca Polskiej Akademii Nauk- panią Dagmarą Andryszczuk, pracującą obecnie na Antarktydzie.

           

           

           

           

          W dniu 27.01.2016r. uczniowie klasy 6a i 6c uczestniczyli w transmisji na żywo z polskiej stacji badawczej na Antarktydzie.

          Lekcja ta była możliwa dzięki korzystaniu podczas lekcji przyrody z platform edukacyjnych: EDUSCIENCE i SCIENTIX

          Znalezione obrazy dla zapytania EDU SCIENCE

           

          Zbiórka kasztanów – wyniki konkursu 

          1. Ic – 1084,8 kg
          2. IVa – 776,1 kg
          3. VIa – 392,7 kg
          4. Vc – 307,1 kg
          5. Vb – 198,6 kg
          6. IIIa – 193,5 kg
          7. Ia – 161 kg
          8. IIa – 147,8 kg
          9. IIb – 112,8 kg
          10. Id – 110,6 kg
          11.  Ib – 75,5 kg
          12. 0 – 66,2 kg
          13. IIIb – 64,4 kg
          14. VIb – 63,9 kg
          15. IVb – 37,8 kg
          16. Va – 18,3 kg
          17. IId – 16,6 kg
          18. VIc – 14,5 kg
          19. IIc – 8,1 kg

           

          KONKURS O TYTUŁ NAJLEPSZEGO ZNAWCY PŁAZÓW

          Uwaga uczniowie klas VI

          16 LISTOPADA 2015 r. o godz. 13.40 (siódma godzina lekcyjna) odbędzie się konkurs przyrodniczy dotyczący płazów żyjących w Polsce.

          Zagadnienia:

          1. Gatunki płazów żyjących w Polsce- charakterystyka, podział, rozpoznawanie gatunków na fotografiach

          2. Przystosowanie płazów do życia w dwóch środowiskach.

          3. Rozmnażanie płazów.

          4. Zagrożenia i ochrona.

          Zwycięzcą zostaje uczeń, który zdobędzie najwięcej punktów.

          Najlepszym znawcą płazów w roku szkolnym 2015/2016 okazał się Ryszard Kała z klasy VI c. Gratulujemy! 

           

          SPRZĄTANIE ŚWIATA 2015

          Wyprawa - poprawa” - pod takim hasłem rusza akcja Sprzątania świata – Polska. Celem tegorocznej kampanii jest zwrócenie uwagi na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie. Wskazanie, że poza obowiązkami, mamy również prawa, a jednym z nich jest prawo do tego, żeby się domagać rozwiązywania przez gminy takich problemów jak np. dzikie wysypiska.

          Zapraszamy uczniów naszej szkoły do „zabawy” w eko-reporterów! Zlokalizujcie w naszym mieście dzikie wysypisko śmieci, określcie dokładne położenie tego miejsca, zróbcie zdjęcia i zgłoście się do nauczyciela przyrody.

          Autor: Daria Kasprzyk, kl.5c

          ul. Zwycięstwa na przeciw Krywałd ERG

          Autor: Daria Kasprzyk, kl.5c

          ul. 1-go Maja, obok restauracji 777

           

                       

          Autorzy: Radek Paszek, Maks Antonowicz, kl.6c

          Leśna droga do Nieborowic

                         

          Autorzy: Radek Paszek, Maks Antonowicz, kl.6c

          Przy cmentarzu na ul. Rakoniewskiego

           

                    

           

                     

           

                      

          Autorzy: Nina Namysłowska i Wiktoria Kalita, kl.5b

          Pola przy ul.Akacjowej, ul.Wilsona za wiaduktem, park przy ul.Szpitalnej, łąka przy ul.Dymka

           

                     

                   

           Autorzy: Otylia i Oliwia Ściubeł, kl.5a

          ul.Wilsona za wiaduktem

           

                   

          Autor: Marta Paszek, kl.5c

          ul.Dąbrowskiego

            

           

                       

          Autor:Alicja Boroń Kl 5a

          Park przy ul.Dworcowej

           

                       

          Autor:Marek Kwosek Kl 5a

          Zarośla przy  ul. Rakoniewskiego

           

           

                     

                      

          Autorzy:Weronika Popowska, Patrycja Tarka, Kmila Biela, Wiktoria Wróż, 5c

          ul.Koziełka

           

           

           

           

           

          WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PRZYRODNICZEGO

          kwiecień 2015

           

          W kategorii klas I:

          I miejsce    Antoni Lisek kl.Ia

          II miejsce   Zofia Kała kl.Ic  i  Szymon Muzyka kl.Id

          W kategorii klas II:

          I miejsce    Tymoteusz Chmura kl.IIa

          II miejsce   Radosław Kusy kl.IIb

          III miejsce   Zuzanna Ciupińska kl.IIa i Ksawery Kapłanek kl.IIa

          W kategorii klas III:

          I miejsce     Łukasz Ciostek kl.IIIa

          II miejsce    Alicja Kaźnica kl.IIIb

          Gratulujemy!!!

           

          Światowy Dzień Ziemi 2015

          W związku z obchodami Światowego Dnia Ziemi 2015 nasza szkoła bierze udział w kampanii „Listy do Ziemi”. Akcja ta ma na celu zwrócenie uwagi na różne problemy ekologiczne. Tym razem skupia się na braku skutecznej gospodarki odpadami w gospodarstwach domowych. Hasło „Listów do Ziemi 2015” to „Nie bądź jednorazowy!”.        

                   

    • Kontakty

      • Miejska Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 im. Karola Miarki
      • (+32) 235 27 27
      • 44 - 190 Knurów ul. T. W. Wilsona 22 Poland
      • Szkoła zapewnia dostęp do tłumacza języka migowego online. W celu skorzystania z usługi wymagane jest wcześniejsze ustalenie z sekretariatem terminu załatwienia sprawy.
    • Logowanie