• Wymagania prawne

• Aby móc skorzystać z pomocy psychologiczno-pedagogicznej na terenie Szkoły, nie jest potrzebne żadne skierowanie – wystarczy przyjść i umówić się na wizytę. Natomiast, aby móc objąć ucznia długofalową pomocą psychologiczno-pedagogiczną niezbędna jest zgoda rodziców/prawnych opiekunów. W wyjątkowych sytuacjach, tj. gdy wymaga tego dobro dziecka, a rodzic z niewiadomych przyczyn odmawia zgody, podczas gdy dziecko zgłasza taką potrzebę, zgodę rodzica może zastąpić zgoda sądu.

Tajemnica zawodowa psychologa

• Tajemnica zawodowa obowiązuje każdego psychologa. Generalnie dotyczy ona wszelkich informacji uzyskanych od podopiecznego podczas spotkania. A zatem wszelkie informacje jakie psycholog uzyskał od ucznia, ma on obowiązek zachować wyłącznie dla siebie. Uczeń natomiast może opowiedzieć komu chce o przebiegu wizyty u psychologa. Ponadto tajemnica zawodowa dotyczy również wszelkich uzyskanych podczas świadczenia usług psychologicznych informacji na temat ucznia/uczennicy od osób trzecich (np. rodziców, nauczycieli, rówieśników). Tajemnicą objęta jest również sama informacja o fakcie korzystania z usług psychologa. Ponadto tajemnica zawodowa nie wygasa z czasem. Istnieją od niej jednak pewne odstępstwa.

A zatem, tajemnica zawodowa nie obowiązuje gdy:

- zagrożone jest czyjeś zdrowie lub/i życie

- zachowania ucznia wskazują na kłopoty ze zdrowiem i wymagają pomocy innego specjalisty

- mamy do czynienia z przemocą domową

- wymaga tego współpraca z OPS z zakresie udzielanej pomocy społecznej

- psycholog dowie się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu (np. czynności seksualne
            z udziałem małoletnich)

- znane jest zdarzenie uzasadniające wszczęcie postępowania opiekuńczego z urzędu

- psycholog zostanie zwolniony z tajemnicy zawodowej przez prokuratora lub sąd (sprawy karne)

- w stosunku do lekarza sprawującego opiekę nad uczniem/uczennicą

- w stosunku do ABW, CBA, i innych służb, a także policji w zakresie poszukiwania i identyfikacji osób.

W podanych powyżej przypadkach, psycholog podaje wyłącznie niezbędne informacje kierując się zasadą minimalizmu (nie zdradza szczegółów z pozostałych spotkań, które są nieistotne dla sprawy).

800 080 222 - całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów